Patriot III edycja

Home Projekty Patriot III edycja

Patriot - tłumaczy Polskę na języki obce

Kontynuujemy nasze działania mające na celu upowszechnianie wiedzy nt. naszego kraju. Dlatego przygotowaliśmy kolejną, III edycję projektu „Patriot”, w którym tłumaczymy hasła z polskiej Wikipedii na języki obce.

 

W ramach III edycji projektu ponownie zaglądamy na Dolny Śląsk i Lubelszczyznę, gdzie zapraszamy w zupełnie nowe lecz równie ciekawe miejsca.

 

Praca naszych tłumaczy nie byłaby możliwa bez pomocy Fundacji KGHM Polska Miedź. Dzięki otrzymanemu wsparciu przetłumaczyliśmy 25 artykułów na 6 języków obcych: angielski, czeski, francuski, hiszpański, portugalski i włoski. 

O projekcie

Możliwość udostępnienia użytkownikom Wikipedii wybranych haseł w ich językach ojczystych umożliwi im łatwiejsze dotarcie do informacji na temat polskiej historii, kultury i gospodarki. Podobnie jak w poprzednich edycjach kierujemy nasz projekt do trzech grup odbiorców.

 

Przede wszystkim adresujemy nasz projekt do obcokrajowców przebywających w Polsce lub podróżujących po naszym kraju. Przetłumaczone artykuły będą dla nich stanowiły swoiste kompendium wiedzy nt. najciekawszych miejsc i zabytków znajdujących w regionie, który odwiedzają.

 

Działania w ramach projektu Patriot kierujemy również do młodych ludzi – zagranicznych studentów przebywających w Polsce m.in. podczas wymian międzynarodowych i chętnie poznających piękno naszego kraju.

 

Do grona odbiorców naszego projektu zaliczamy również wszystkie osoby poszukujące swoich korzeni na terenie Polski. Artykuły udostępnione przez nas w 6 językach obcych, na łamach największej internetowej encyklopedii okażą się pomocne w zdobywaniu wiedzy nt. kraju ich przodków.

Rezultaty

W ramach III edycji projektu Patriot przetłumaczyliśmy następujące hasła:

1.       Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Głogowie

2.       Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie

3.       Ratusz w Głogowie

4.       Twierdza Kłodzko

5.       Błędne Skały

6.       Kościół Pokoju w Świdnicy

7.       Zamek Grodziec

8.       Pałac w Łomnicy

9.       Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin

10.   Kościół Pokoju w Jaworze

11.   Bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu

12.   Hala Izerska

13.   Jaskinia Radochowska

14.   Opactwo Cystersów w Henrykowie

15.   Stara Kopalnia w Wałbrzychu

16.   Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki

17.   Kościół św. Józefa Oblubieńca w Międzygórzu

18.   Zapora Pilchowice

19.   Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce

20.   Zamek Bolczów

21.   Muzeum Kragula i Pawlaka w Lubomierzu

22.   Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa

23.   Trybunał Główny Koronny w Lublinie

24.   Plac Litewski w Lublinie

25.   Teatr Stary w Lublinie

 

Więcej informacji nt. projektu można znaleźć w naszych kanałach social media. Serdecznie zapraszamy na nasz profil na Facebooku, gdzie publikujemy posty promujące nasz projekt. Wpisy zostały opatrzone tematycznymi grafikami, przedstawiającymi najciekawsze zabytki i miejsca na mapach woj. dolnośląskiego i lubelskiego. Stanowią one tematykę artykułów tłumaczonych w aktualnej edycji.