
Patriot - tłumaczymy Polskę na języki obce
Biorąc sobie do serca jeden z naszych celów, czyli upowszechnianie wiedzy wśród szerokiej publiki, jakiś czas temu wystartowaliśmy z kolejną edycją naszego projektu “Patriot”, w którym tłumaczymy hasła z polskiej Wikipedii na języki obce.
Poruszeni wielością zachwycających, ciekawych i atrakcyjnych miejsc w Polsce, które wciąż pozostają do odkrycia – pragniemy umożliwiać i ułatwiać szukanie wiadomości na ich temat.
Było to możliwe dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź. Zrealizowaliśmy tłumaczenie 26 haseł na 7 języków obcych: angielski, niemiecki, hiszpański, czeski, portugalski, francuski i włoski. Powstałe artykuły dotyczą województw: dolnośląskiego i lubelskiego.
O projekcie
Projekt, tak jak i w pierwszej edycji, skierowaliśmy do trzech grup odbiorców, by rozpowszechnić wśród nich wiedzę na temat historii, kultury i gospodarki naszego kraju.
Pierwsza z nich, to obcokrajowcy podróżujący po Polsce, bądź przebywający tu krócej lub dłużej. Informacje na temat rejonów są dla nich swoistą dawką wiedzy o miejscu gdzie przebywają z dodatkowymi ciekawostkami, które mogą w praktyce sprawdzić.
Drugą grupą są młodzi ludzie – przede wszystkim studenci będący na terenie naszego kraju, realizując wymiany międzynarodowe.
Trzecią grupą są poszukiwacze korzeni, które mają swój początek na terenie Polski. Poprzez nasze działania, możemy ich wesprzeć w procesie odkrywania swojej przeszłości rodzinnej. Wierzymy w ich ciekawość świata, która dzięki naszym materiałom może się w dalszym ciągu rozwijać i przerodzić w inspirację do odkrywania Polski na różnych poziomach, zarówno w Internecie, jak i również w świecie rzeczywistym.
Rezultaty
- Parafia Świętej Trójcy w Lubinie
- Baszta Głogowska
- Muzeum Historyczne w Lubinie
- Ratusz w Lubinie
- Mury miejskie w Lubinie
- Jan Wyżykowski
- Kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie
- Kaplica zamkowa w Lubinie
- Pomnik Pamięci Ofiar Lubina ’82
- Tramwaje w Legnicy
- Kościół Marii Panny w Legnicy
- Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
- Kościół św. Jana Chrzciciela w Legnicy
- Muzeum Bitwy Legnickiej
- Muzeum Miedzi w Legnicy
- Zamek Piastowski w Legnicy
- Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy
- Mauzoleum Piastów Śląskich w Legnicy
- Ratusz w Legnicy
- Stary Ratusz w Legnicy
- Architektura Legnicy
- Akademia Rycerska w Legnicy
- Kamienica Scultetusa
- Skansen Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim
- Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej, kościół św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim, kolegiata
- Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim
Gdzie można znaleźć więcej informacji? Serdecznie zapraszamy na nasz profil na Facebooku, gdzie zostało utworzonych 15 postów w przystępny sposób promujący nasz projekt. Posty zostały opatrzone tematycznymi grafikami, przedstawiającymi niektóre z najciekawszych zabytków i miejsc na mapach woj. dolnośląskiego i lubelskiego.